Instructor List

Grandmaster Bram Frank has certified hundreds of instructors over the years. The tabbed list below is a complete list of recognized instructors (current and past), and the last Instructor Level they were awarded.

If you are looking for a school or instructor to train with in Modular, Bolo or the CRMIPT visit our Charter School page.

Senior Master

  • Super Dan Anderson (Oregon, USA)
  • Thomas Lehmann (Bali, Indonesia)

Master Instructor

  • Edessa Ramos (Switzerland)
  • John Ralson (Virginia, USA)

Senior Instructor

  • Christian Swann (Georgia, USA)
  • Dave Driscoll (Florida, USA)
  • Florian Lahner (Bavaria, Germany)
  • Gregg Beeman (Washington, USA)
  • Mish Handwerker (Washington, USA)
  • Amy Kirschner (Idaho, USA)

Advanced Instructor II

  • Eric Filippenko (Oregon, USA)
  • Jay Kufner (Oregon, USA)
  • Karl Kanthak (Washington, USA)

Advanced Instructor I

  • Alan Best (Oregon, USA)
  • Andrey Slozhynskyi (Crimea, Russia)
  • Avi Nardia (New York, USA)
  • Daniel Murray (Florida, USA)
  • Darren Davies (Pinner, GB)
  • Gene Villa (Washington, USA)
  • John Preston (California, USA)
  • Marco Bellani (Italy)
  • Michael Stone (New York, USA)
  • Reto Holzer (Switzerland)
  • Rick Fernadas (Florida, USA)
  • Robert Ramos (Germany)
  • Roy Harrington (Washington, USA)
  • Samir Seif (Ontario, Canada)
  • Scott Wahl (Washington, USA)
  • Sean Caldwell (Washington, USA)
  • Sharron Walters (Oregon, USA)
  • Steve Drayton (Australia)
  • Steve Shinde (British Columbia, Canada)
  • Sue Beeman (Washington, USA)
  • Sven Tenscher (Germany)
  • Tim Kashino (Arizona, USA)
  • Jason Eastman (Oregon, USA)
  • Kenny Kanthak (Washington, USA)
  • Thomas Lee (Oregon, USA)
  • Gordon Kelsch (Arizona, USA)

Instructor II

  • Nick Demake (Washington, USA)

Instructor I

  • Aiste Lehmann (Bosnia)
  • Alberto Friedmann (Indiana, USA)
  • Alexandr Sascha Petrov (Crimea, Russia)
  • Arnold Allen (New York, USA)
  • Avi Mor (Israel)
  • Bobby Stroup (Oregon, USA)
  • Brian Smallwood (Nevada, USA)
  • Chaim Peer (Isreal)
  • Clinton Coates (British Columbia, Canada)
  • Dave Johnson (Australia)
  • David Giddings (Florida, USA)
  • Dean Hopkins (United Kingdom)
  • Don Cline
  • Doug White (Florida, USA)
  • Estela Atalay (Florida, USA)
  • Gabe Harrington (Washington, USA)
  • Gary Boisen (Florida, USA)
  • Guy Hanover (Isreal)
  • Harold Guerin (Louisiana, USA)
  • Dr. Harvey Levy
  • Harvey Hodnett (Washington, USA)
  • Heino Weiss (Austria)
  • James Fairley (Washington, USA)
  • Jason May (Colorado, USA)
  • Jeff Whiteley (Connecticut, USA)
  • Jerry Dozier
  • Jerome Barber
  • Jim Clifton (Florida, USA)
  • Joe Schneeweiss (Florida, USA)
  • Joe Walls (Pennsylvania, USA)
  • Joel DeGuzman (British Columbia, Canada)
  • John Eckhart (Florida, USA)
  • Johnathan Greene (Florida, USA)
  • Josh Leheny (Florida, USA)
  • Karen Payne (Oregon, USA)
  • Leon Koh
  • Little Bear
  • Louis Clark (Louisiana, USA)
  • Maika Reed (Washington, USA)
  • Mark Gaitens (Scotland)
  • Michael Weissberg (Florida, USA)
  • Michelle Ralston (Mayrland, USA)
  • Mike Holcomb (Illinois, USA)
  • Moti Horenstein (Florida, USA)
  • Nick Rios (Florida, USA)
  • Nickolas Demake (Washington, USA)
  • Noel Bormann (Washington, USA)
  • Oleg Kosolapov (Crimea, Russia)
  • Oleg Orlov (Crimea, Russia)
  • Peter Roman (Florida, USA)
  • Peter  Hobart (Virginia, USA)
  • Rachel Smallwood (Navada, USA)
  • Rob Gillingham (British Columbia, Canada)
  • Robert Mann (Florida, USA)
  • Roger Agbulos (California, USA)
  • Rommel Cortezano
  • Sandro Martinelli (Italy)
  • Simona Vondrakova (Czech Republic)
  • Stephen Dougherty (Australia)
  • Steve Atlas (Washington, USA)
  • Steve Box (Florida, USA)
  • Steve Chin (Florida, USA)
  • Tim O’Rourke (Florida, USA)
  • Tim Olson
  • Tom Walters (Florida, USA)
  • Tomer Mor (Isreal)
  • Tommy Hoang (California, USA)
  • Vaughn Parkenson (British Columbia, Canada)
  • Wesley Yen (British Columbia, Canada)

Basic Instructor

  • Adam Clark
  • Alex Loff (Florida, USA)
  • Alexandr Ravilv (Crimea, Russia)
  • Amy Tams (Washington, USA)
  • Bruce Hayes (Oregon, USA)
  • Ed Schempp (Washington, USA)
  • Gordon Kelsch (Washington, USA)
  • Jeff Mueller
  • Jeff Skalsky (Florida, USA)
  • JJ Kelly (Florida, USA)
  • Maksim Borodvliv (Crimea, Russia)
  • Mark Crupton (California, USA)
  • Rebecca Costello (Oregon, USA)
  • Sergeii Orlobv (Crimea, Russia)
  • Tatyana Melnikova (Crimea, Russia)
  • Timur Pagobko (Crimea, Russia)
  • Todd Lamb (Florida, USA)
  • Uri Fuller (Florida, USA)
  • Uri Kaffe (California, USA)
  • Willem Larsen (Oregon, USA)
  • Tom Gallo (New York, USA)
  • Ed Frawley (New York, USA)
  • Elana (New York, USA)
  • Darren Breslin
  • Paige Wyatt (Oregon, USA)
  • Benjamin Adridge (
  • Garrett Gross (Colorado, USA)
  • Brian Williamson
  • Sarah Williamson

Senior Master

  • Thomas Lehmann (Bali, Indonesia)

Master Instructor

  • John Ralson (Virginia, USA)

Senior Instructor

  • Florian Lahner (Bavaria, Germany)
  • Mish Handwerker (Washington, USA)

Advanced Instructor II

  • Amy Kirschner (Idaho, USA)
  • Karl Kanthak (Washington, USA)

Advanced Instructor I

  • Andrey Slozhynskyi (Crimea, Russia)
  • Gene Villa (Washington, USA)
  • John Preston (California, USA)
  • Marco Bellani (Italy)
  • Reto Holzer (Switzerland)
  • Rick Fernadas (Florida, USA)
  • Robert Ramos (Germany)
  • Roy Harrington (Washington, USA)
  • Samir Seif (Ontario, Canada)
  • Scott Wahl (Washington, USA)
  • Sean Caldwell (Washington, USA)
  • Sharron Walters (Oregon, USA)
  • Steve Drayton (Australia)
  • Sue Beeman (Washington, USA)
  • Sven Tenscher (Germany)
  • Tim Kashino (Arizona, USA)
  • Ed Frawley (New York, USA)
  • Tom Gallo (New York, USA)

Instructor II

  • Nick Demake (Washington, USA)

Instructor I

  • Avi Mor (Israel)
  • Brian Smallwood (Nevada, USA)
  • Chad Bailey (Florida, USA)
  • Joe Schneeweiss (Florida, USA)
  • Joe Walls (Pennsylvania, USA)
  • John Riddle (Florida, USA)
  • Josh Leheny (Florida, USA)
  • Leigh Garczynski (Florida, USA)
  • Little Bear
  • Louis Clark (Louisiana, USA)
  • Mark Gaitens (United Kingdom)
  • Michael Stone (New York, USA)
  • Michael Weissberg (Florida, USA)
  • Michelle Ralston (Mayrland, USA)
  • Mike Holcomb (Illinois, USA)
  • Nick Rios (Florida, USA)
  • Noel Bormann (Washington, USA)
  • Peter Roman (Florida, USA)
  • Rachel Smallwood (Navada, USA)
  • Steve Chin (Florida, USA)
  • Tim O’Rourke (Florida, USA)
  • Tim Olson
  • Tom Walters (Florida, USA)
  • Tomer Mor (Israel)
  • David Giddings (Florida, USA)
  • Leon Koh

Basic Instructor

  • Adam Clark
  • Alberto Friedmann (Indiana, USA)
  • Nickolas Demake (Washington, USA)
  • Eddy Movilla (Florida, USA)
  • Jason May (Colorado, USA)
  • Gordon Kelsch (Arizona, USA)
  • Peter Hobart (Virginia, USA)
  • Graciela Casillas (California, USA)

Senior Master

  • TBA

Master Instructor

  • TBA

Senior Instructor

  • TBA

Advanced Instructor II

  • Chad Baily (Florida, USA)

Advanced Instructor I

  • Mish Handwerker (Washington, USA)

Instructor II

  • TBA

Instructor I

  • David Giddings
  • Harvey Hodnett
  • Jason Kammerer

Basic Instructor

  • TBA

Last Updated: 6/17/2024